Categories
Siete

Prečo je dôležitá ochrana vašej siete?

Začnime jednoduchou otázkou – prečo nie? Nie, ale vážne. Poďme si túto problematiku rozobrať tak nejak zľahka. Predstavte si, že máte firmu… Pardón, ono to je vlastne asi realita.

Prečo je dôležitá ochrana vašej siete?

Začnime jednoduchou otázkou – prečo nie? Nie, ale vážne. Poďme si túto problematiku rozobrať tak nejak zľahka. Predstavte si, že máte firmu… Pardón, ono to je vlastne asi realita.

Na začiatok uvediem, že v tejto dobe má na Slovensku 68% firiem slabé zabezpečenie siete s takými dierami, že amatérsky hacker, ktorý absolvoval trojhodinový kurz hackovania na youtube vám to nabúra do pár minút. Vieme, poviete si, že práve vy ste medzi tými zvyšnými 22% a nič také vám nemôže hroziť. Ale čo ak nie…

No ale kúsok sme odbočili, každopádne máte firmu, máte v nej nejaké to vaše ako sa hovorí know-how. Berme do úvahy v tomto momente nejaké tie firemné smernice, pracovné postupy, knihu jázd, životopisy vašich zamestnancov, prípadne iné obdobné dokumenty. A teraz si predstavte, že k nim má prístup ktokoľvek, kto ide naokolo po ulici. Môže si jednoducho pozrieť vaše maily, vaše záznamy, proste všetko… To je akoby ste bývali v rodinnom dome v centre mesta a pritom mali stále dokorán otvorené dvere bez akejkoľvek ochrany. Nepríjemná predstava?

Poďme ale v našich predstavách ďalej. Ako podnikateľ určite máte aj iné dôležité dokumenty, ako napríklad databázu klientov, prípadne faktúry. Databázy klientov sú v tejto dobe extra cenná záležitosť, ktorú sa mnohí snažia získať a speňažiť, lebo je v nej obrovský potenciál zárobku. V prirovnaní s rodinným domom, ktorý sme použili vyššie si k tým otvoreným dverám môžete ešte vyložiť všetky cenné veci a peniaze na stôl v obývačke a veriť, že vám nič nezmizne.

Medzi posledné citlivé veci patria samozrejme maily a účty. Kto z vás nemá založené konto na nejaké to prihlásenie na maile? Ruku na srdce! A keby sa niekto dostal vo vášho mailu, alebo si iným spôsobom zistil vaše prihlasovacie údaje na B2B stránku vášho firemného partnera, urobil objednávku za niekoľko tisíc eur a vy by ste to zistili až v momente, kedy by od vás kuriér pýtal peniaze? Aj takéto prípady sa stali a nie sú ojedinelé. Nehovoriac o tom, že väčšina užívateľov hlavne na manažérskych pozíciach (počnúc majiteľom firmy) má vždy jednoduché heslo a jedno z najslabších zabezpečení vôbec. Treba si uvedomiť, že prelomiť heslo a urobiť čokoľvek pod vašim menom je pre niekoho možno zábava, no vás to v konečnom dôsledku môže stáť nemalé peniaze, nehovoriac o reputácii spoločnosti.

Pevne veríme, že sme vás moc nevydesili. Účelom tohto článku totiž nebolo urobiť z vás posadnutých paranoidných strachopudov, ani aby ste si nastavili osemfaktorovú autorizáciu na každé prihlásenie na počítač. Chceli sme vám len jemne otvoriť oči, lebo táto kybernetická doba raz dobehne každého, kto na ňu nie je dostatočne pripravený…

3 replies on “Ochrana Siete”

Olgasays:

Duis sagittis rhoncus mauris, vel mattis ipsum posuere a. Sed tempor elit nec leo porta, at mollis magna consequat. Nunc malesuada, ligula nec pharetra tempor, ipsum justo vestibulum sapien, sit amet blandit ligula mi et nunc. Integer nisi quam, congue rutrum eros id, aliquam venenatis ante. Vestibulum vitae aliquet ipsum. Aenean tellus elit, dignissim vitae bibendum sed, venenatis non dui. Nulla eu condimentum velit. Etiam sagittis dignissim odio. Suspendisse non aliquam nulla. Vestibulum cursus tellus at velit mattis facilisis. Duis interdum rhoncus placerat. Quisque congue a odio quis elementum.

Olgasays:

Proin quis tincidunt purus. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Sed felis leo, finibus sit amet enim sit amet, dictum porttitor ipsum. Proin sed sem tincidunt, sodales justo nec, suscipit sapien. Vestibulum tellus augue, feugiat condimentum lacus vel, consectetur tincidunt ipsum. Fusce sollicitudin arcu erat, auctor varius eros volutpat ac. Nullam lacinia urna a tortor euismod bibendum in non quam. Mauris hendrerit, lacus ac fermentum ultrices, magna urna blandit lectus, ut tincidunt orci odio non metus. Donec a velit posuere, interdum orci at, vestibulum ipsum. Morbi laoreet elit ligula, sit amet elementum magna ornare id. Sed placerat maximus enim, condimentum vestibulum justo pretium vel. Morbi sodales porta ex sed tempor. Orci varius natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

Olgasays:

Sed vulputate, lectus vitae fringilla ultricies, velit elit sagittis lectus, in aliquet turpis metus non justo. Vestibulum et accumsan neque. Vivamus laoreet purus at ante elementum, in fermentum risus tristique. Praesent iaculis sit amet libero nec faucibus. In ac dui id sapien faucibus euismod luctus sed erat. Ut faucibus, sapien at venenatis ultricies, justo mauris rhoncus nibh, id facilisis metus justo ac diam. Fusce iaculis erat lectus, ut mattis lectus interdum auctor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kategórie

Značky